Kontrola wagi

Głodówki pomagają czy szkodzą? Ile można schudnąć na głodówce?

Głodówki pomagają czy szkodzą? Ile można schudnąć na głodówce?

Heroes Diet

03 listopada 2020

4 min. czytania
30492 wyświetleń

Chciałbyś schudnąć szybko i doprowadzić swój organizm do ruiny czy zrobić to mądrze i bez efektu jojo? W tym artykule poruszymy temat głodówki i postaramy się wyjaśnić jej wpływ na organizm.  





Termin głodówki w medycynie oznacza niejedzenie i powstrzymywanie się od spożywania pokarmów. Jednak takie stwierdzenie wydaje się nieprzydatne, dlatego, że głodówka może trwać zarówno 24 godziny jak i 30 dni. A skutki wymienionych dwóch rodzajów głodówek są zupełnie inne.

 

Głodówki pomagają czy szkodzą?

Głodówki, zwłaszcza te wielodniowe są zdecydowanie niekorzystne. Liczba ciał ketonowych w naszym organizmie wzrasta z 0,3 milimoli / litr do 6 milimoli na litr co przy cukrzycy powoduje zakwaszenie organizmu w ten sposób powstaje kwasica ketonowa, która z kolei może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej. Podczas głodówki zwiększa się stężenie kwasu moczowego we krwi w związku z czym mogą nasilać się objawy chorób reumatycznych, a zwłaszcza dny moczanowej.

W skutek niedoboru białka w diecie spada stężenie aminokwasów takich jak glutamina,  kwasu glutaminowego, co u osób z chorobami nerek czy wątroby mogą wystąpić problemy w prawidłowym wiązaniu grupy amonowej przez wymienione aminokwasy, a w konsekwencji może dojść do zwiększenia stężenia mocznika oraz stężenia amoniaku we krwi co w przypadku tych osób może być niebezpieczne.

Długotrwała głodówka wpływa szkodliwie również na nasze jelita poprzez zmniejszenie częstotliwości defekacji za sprawą czego w naszych jelitach dłużej zalega stolec, który działa drażniąco na nasze jelita i prowadzi do zmiany zarówno jakościowej jak i ilościowej we florze jelitowej naszego organizmu. Podczas wielodniowej głodówki dochodzi również do spłaszczenia kosmków jelitowych, natomiast ich nieprawidłowe działanie prowadzi do zaburzeń wchłaniania oraz niedożywienia.

Nie bez znaczenia głodówka pozostaje również dla naszego serca, ponieważ organizm po za tkanką tłuszczową w tak restrykcyjnym podejściu spala również mięśnie. W przypadku serca dochodzi do zaburzeń jego rytmu. Kiedy dojdzie do fragmentaryzacji jego włókien może powstać zagrożenie dla życia w postaci zatrzymania czynności tego mięśnia.

Ponadto głodówka w poprzez niedostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych takich jak białka, węglowodany, tłuszcze oraz składników mineralnych ( makro i mikroelementów oraz witamin ) prowadzi do ich niedoboru co może objawiać się na przykład pogorszeniem stanu paznokci, skóry, głosu oraz powstania apatii oraz depresji. Długotrwała głodówka działa szkodliwie również na naszą odporność swoistą, którą nabywamy przez całe życie oraz nieswoistą, czyli taką którą już posiadamy od narodzin przez co stajemy się bardziej podatni na infekcje oraz choroby.

Głodówka jednodniowa natomiast wywiera zupełnie inny wpływ i ten przykład głodówki odpowiednio przeprowadzony zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę związaną z układem sercowo-naczyniowym ( CVD ). Zmniejsza się ciśnienie tętnicze zarówno skurczowe jak i rozkurczowe krwi. Głodówka jednodniowa korzystnie wpływa również na nasz układ trawienny dając mu możliwość odpoczynku od obowiązku trawienia pokarmów dlatego pozwala na regenerację i poprawę kondycji innych organów.

Udowodniono również, że w głodówkach jednodniowych dochodzi do wzrostu sirtuin – czyli białek, które są enzymami należące do grupy deacetylaz histonowych zlokalizowanych w mitochondrium, cytoplazmie oraz jądrze komórkowym. Sirtuiny między innymi hamują  apoptozę ( programową śmierć komórki ), przyczyniają się do naprawy uszkodzeń w DNA oraz obniżają poziom ROS ( Reaktywne formy tlenu ) czym potencjalnie wydłużają nasze życie. Jednodniowe głodówki również zwiększają produkcję metalotioneiny, która z kolei uczestniczy w oczyszczaniu organizmu poprzez wiązanie ołowiu i kadmu oraz wydalanie metali ciężkich z moczem co wpływa korzystnie na nasz organizm.

Medycyna konwencjonalna bardzo rzadko zaleca głodówki. Dotyczy to takich przypadków jak:

ostre zapalenie trzustki,
wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
przed niektórymi zabiegami operacyjnymi,
grypa lipidowa,

 

Ile można schudnąć na głodówce?

Głodówka może powodować redukcję masy ciała, poprzez dostarczanie bardzo niskiej kaloryczności lub nie dostarczanie jej wcale przez dłuższy czas. W tak niezdrowym podejściu zrzucamy zarówno tkankę tłuszczową jak i cenną beztłuszczową masę ciała o czym należy pamiętać.

W jednym kilogramie tłuszczu znajduje się około 7000 kcal, a poprzez obliczenie naszej podstawowej przemiany materii oraz energii pochłanianej przez wszelkiego rodzaju aktywności oraz ilość przyjmowanych kalorii dziennie możemy oszacować ile kilogramów teoretycznie udało by nam się zrzucić będąc na głodówce przez określony czas. Należy pamiętać jednak, że tak restrykcyjne podejście na pewno zakończy się efektem jojo.

Podczas głodówki dochodzi między innymi do zmniejszenia liczby mitochondriów w komórkach. A jeżeli dochodzi do zmniejszenia liczby mitochondriów w których zachodzi betaoksydacja kwasów tłuszczowych, co w konsekwencji sprawi że:

Będzie ona zachodzić w zwolnionym tempie – Więc jeśli zaczniemy jeść normalnie to zdecydowanie szybciej będziemy przybierać na masie. Ponieważ mamy mniej mitochondriów oraz następuje mniejsze spalanie energii w tych mitochondriach.
Będziemy mieli mniej energii niż przed głodówką, ponieważ w mitochondriach powstaje energia – Będzie się to przejawiało spowolnionym metabolizmem czy mniejszą ilością energii podczas uprawiania różnych sportów.

Podsumowując głodówki wielodniowe zdecydowanie szkodzą, natomiast głodówki jednodniowe mogą działać korzystnie zarówno zdrowotnie jak i w przypadku odchudzania. Jednak należy pamiętać, że do tego typu „diety” restrykcyjnej należy podchodzić rozsądnie i zadbać o odpowiednią ilość płynów nawadniających nasz organizm.

My polecamy zbilansowaną, zdrową dietę, którą pokryje wszystkie niedobory mogące powstać na wskutek odchudzania – Catering dietetyczny w takim podejściu sprawdzi się idealnie.

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog